Jak otestovat doménu na novém serveru

Občas se dostanete do situace, kdy přenášíte svůj web mezi dvěma servery. Pokud nejsou oba servery identicky nastavené, nemáte jistotu že web pojede na novém serveru v pořádku. Proto je dobré otestovat fungování webu na novém před jeho ostrým spuštěním.

Změnu DNS pro otestování nemůžete, je pomalá a je globální – novou stránku uvidí všichni. Pokud to hosting umožňuje, můžete použít dočasnou adresu stránek. To ale nefunguje, když máte na stránkách nastaveno přesměrování (např. když dáte gzk.cz, přesměruje Vás na www.gzk.cz) – web se přesměruje z dočasné adresy na skutečnou a opět nic neotestujete.

Co v obou případech udělat můžete, je použít lokální přesměrování pomocí souboru hosts – jednoduše přesvědčíte svůj počítač, aby si myslel že DNS je už nastaveno na nový hosting a ukáže Vám, jak web funguje tam. Když chce Váš počítač navštívit www stránku, tak si jako první najde její DNS záznam. Ten mu poví, kde se nachází. Když ale počítač najde jako první záznam v souboru hosts, tak se DNS ani neptá a jde rovnou tam, kam mu ukazuje hosts.

Jako první musíte najít soubor hosts na svém počítači, obvyklá umístění jsou:

  • Linux – /etc/hosts
  • Windows 95/98/Me – c:\windows\hosts
  • Windows NT/2000/XP Pro – c:\winnt\system32\drivers\etc\hosts
  • Windows XP Home, Vista, 7 – c:\windows\system32\drivers\etc\hosts
  • Mac OS X – /private/etc/hosts 

Pokud jej nenajdete v těchto umístěních, použijte vyhledávání Vašeho operačního systému. Soubor se jmenuje „hosts“, bez přípony. Když si soubor prohlédnete, vypadá například takto:

127.0.0.1 localhost.localdomain localhost
127.0.1.1 david-mobile
# testovací gzk.cz stránka
89.185.247.162 gzk.cz www.gzk.cz

Řádky začínající ‚127.‘ nechme být, ty ukazují lokálně na Váš počítač – jsou důležité, ale nám teď v ničem nepomůžou. Řádky začínající ‚#‘ jsou komentáře. Na čtvrtém řádku vidíte přesměrování domény www.gzk.cz – z mého počítače se bude doména zkoušet dostat na IP 89.185.247.162 – normálně je to na adresu 81.31.36.116. A teď už zpět k Vaší doméně. Jako Administrátor (na linuxu uživatel root) si otevřete soubor hosts. Použijte co nejjednodušší textový editor, ideálně notepad. Do souboru hosts přidejte řádek pro Vaši doménu ve formátu: nová_IP_adresa vaše_doména www.vaše_doména

Soubor uložte, pokud jste ve windows, napište v příkazovém řádku ipconfig /renew a zmáčkněte ENTER. Případně windows restartujte, to zabere taky. Na linuxu to funguje okamžitě. Pak zadejte svou doménu do prohlížeče a měli by jste vidět stránky z nového umístění. Doporučuji si dát na stránky upozornění že jste skutečně na novém webu.

Pokud stále vidíte starý web, i když máte všechno provedeno podle tohoto návodu, můžete mít v cestě proxy server. Zkontrolujte si nastavení Vašeho prohlížeče, pokud tam není uveden, může být, jako tzv. transparentní proxy. Naneštěstí jednoduchý způsob jak zjistit jeho přítomnost v síťové cestě neexistuje. Je třeba se zeptat svého poskytovatele internetu. Pokud jste za proxy, tak bohužel tento způsob testování nejde použít.

Komentování je uzavřeno.