Proxy server

Proxy server je nástroj, pomocí kterého můžete zvýšit zabezpečení firemní i domácí sitě, zlepšit Vaši anonymitu při internetovém prohlížení, nebo zrychlit načítání webových stránek. Funguje jako prostředník mezi Vaším webovým prohlížečem a internetem.

Pokud používáte proxy, pak Vaše požadavky na internetové stránky nejprve přijdou na ni. Ta je prohlídne a sama stáhne webové stránky, které jste chtěli prohlížet. Tyto potom pošle Vašemu počítači, který je zobrazí. Přitom si zkusí zapamatovat co nejvíce ze stránky, např. obrázky, aby je při příští návštěvě nemusela znova stahovat. Tím dokáže ušetřit přenesená data a zrychlit načtení stránek.

Webová stránka také vidí jako přistupující adresu proxy, ne Vaši. Tím se zvyšuje Vaše bezpečí na internetu. Zde je ale nutné dát pozor, na konfiguraci proxy, může být nakonfigurována tak, že o Vás Vaši IP prozradí. Dobrým testem je stránka http://www.whatismyip.com/. Ta pod IP adresou ukáže jestli detekovala u Vás použití proxy. Pokud ne, a používáte ji, proxy Vás schovává.

Další výhodou proxy, kterou obvykle použijí hlavně firmy, je kontrola a audit přístupů na internet z vnitřní sítě. Proxy obvykle umožňuje nastavit pravidla, kterou stránku lze a kterou nelze zobrazit. Umožňuje tak prosadit firemní politiku v oblasti přístupu na internet.

Komentování je uzavřeno.