Pronájem domén? Nikdy!

Hledáte vhodnou doménu pro Váš projekt, ale ta je už registrována a majitel domény Vám nabízí její pronájem?  Přečtěte si o rizicích, které pronájem domén obnáší.

3 důvody proč si nepronajmout doménu

  • nejistota – doména je vstupní bránou k Vašemu projektu, při její změně (například  z důvodu vypovězení smlouvy) budete začínat na jiné doméně a přijdete o většinu Vašich zákazníků. Po změně domény může trvat dlouho, než se dostanete na svou původní návštěvnost.
  • cena – pokud nekupujete velmi exotické domény, pohybuje se cena za novou doménu v řádu několika set korun. Problémem může být, pokud má Vaši ideální doménu doménový spekulant, cena za doménu se pak může vyšplhat i na jednotky tisíc, nebo i výše. Pak je ale dobré zaměřit se spíše na pořízení ne ideální, ale zato levnější domény. Zvláště když v dnešní době většina provozu na web přichází skrz internetové vyhledávače.
  • hodnota domény – tím, že na doméně budujete aktivně obsah roste její hodnota, vyhledávače ji více oceňují a je lépe vyhledatelná. Pro majitele domény není poté problém, při určité hodnotě domény Vaši smlouvu vypovědět, případně neprodloužít je-li smlouva na dobu určitou. Následně může užívat Vámi zhodnocenou doménu pro své účely.

Přirozeně, je možné mnoho věcí ošetřit smluvně, zajistit si možnost předkupního práva při případném prodeji domény, apod. Osobně bych ale nikdy nechtěl řešit situaci, kdy majitel domény tuto přesměruje a moje jediná šance domoct se nápravy bude vyhrát soudní spor. I když se to po několika letech podaří, je projekt mrtvý. Nebo je už dávno přesunut na jinou doménu.

Ne, pronájem domény se nikdy nevyplatí.

P.S: Dokážu si představit situaci, kdy by byl pronájem domény výhodný pro nájemce. Nicméně vše jsou to věci jako možnost použít doménu k posílání spamu, phishingu, obecně k podvodům. Toto ale neberu jako běžné využití, proto to v článku nezmiňuji.

Komentování je uzavřeno.