Rok a půl na volné noze

Na začátku července jsem měl zajímavý milník, rok a půl na volné noze. Přemýšlel jsem o tom, co se změnilo, na co jsem kladl důraz na začátku a na co jej kladu teď.

Více přemýšlím nad zadáním

Zpočátku jsem to bral jednoduše. Když přišlo od klienta zadání, pokusil jsem se jej co nejlépe udělat. Někdy byla zadání trochu zvláštní, ale přece jenon náš zákazník, náš pán. Výsledky mnohdy nebyly optimální, klient dostal to co zadal, ne to co potřeboval.

Dnes se snažím nejprve pochopit smysl zakázky, probrat s klientem co potřebuje udělat, jaký je cíl jeho projektu. Mnohdy dokážu najít nejen lepší, ale i levnější řešení. I když v krátkodobém horizontu možná vydělám méně, dlouhodobě se to vyplatí.

Rozlišuji druhy práce

Míval jsem období, kdy jsem byl zahlcen převážně menšími úkoly. O to více jich bylo a většinu bylo potřeba vyřešit „ASAP“. Pak jsem najednou zjistíl, že máte za den, dva odevzdávat projekt, na který jsem v kupě jiné práce zapomněl.

Skoro rok mi trvalo, než jsem dokázal identifikovat příčinu. Má práce má 2 části, které jsou navzájem nekompatibilní. Říkám jim support a projekty. Support je typicky krátký úkol, maximálně na několik hodin, který je potřeba vyřešit v rámci dnů. Projekt je pro dlouhodobější práce a nedá se vyřešit najednou. Pro množství malých, relativně snadno řešitelných úkolů jsem vytlačil práci na těch velkých (a náročnějších).

Situaci jsem řešil přímo s klienty. Společně jsme našli úlohy, které mohli po zaučení dělat jejich zaměstnanci a několik kde by to šlo s vhodnými nástroji. Ty jsem následně vytvořil. Ubylo mi rutinní práce a zbylo více času na projekty..

Snažím se propagovat

Neustále propaguj, ať je léto, nebo zima, ať máš fůru práce, nebo nemáš do čeho píchnout. To mi radilo pár lidí hned ze začátku. Kéž bych je tehdy poslechl. Měl jsem zpočátku dost práce a myslel jsem, že ji  řešit nemusím. Když přišel propad zakázek, tak bylo pozdě s propagací začínat. I když ji děláte dobře, zabere to klidně i 2 roky, než Vám začne fungovat. Začínat s ní v době, kdy potřebujete nové zakázky je pozdě!

S propagací bojuju asi ze všeho nejvíce, na začátku jsem měl propagaci až za projekty. Jak to dopadalo je asi zřejmé z toho jak předtím dopadaly projekty. Dnes to jde lépe, není to zatím ideální a je to pro mě stále obtížné, ale čím více ji dělám, tím snažší je.

Odpočinek je základ

Výborná věc na práci na volné noze je, že si můžete sladit práci s vlastními rytmy a pracovat v době kdy jste mentálně/fyzicky na špici a odpočívat když je na to ideální čas. Když tedy víte jak odpočívat.

V průběhu prvních několika měsíců jsem si uvědomil, že je něco špatně. Začátek týdne po víkendu šla práce od ruky sama, ale v půlce týdne se to zlomilo a až do víkendu se mi nedařilo dělat nic myšlenkově náročného. Kafe v podstatě nezabíralo. Nikdy dříve jsem neměl problém držet podobný výkon po celý týden.

Je pravda, že teď pracuji jinak, mnohem více se na práci soustředím a dělám náročnější věci, rutinní jen málo. Jsem pak navečer unavenější a nedokážu se pořádně zregenerovat.

Pomáhá pohyb, začal jsem trochu běhat, plavat a je to lepší.

Time management

Zkoušel jsem GTD, měl jsem vše skvěle zkatalogizované. Ale nedokázal jsem s ním pracovat, připadlo mi moc komplexní a těžkopádné. Postupně jsem jej osekával, až jsem došel k verzi  která mi funguje.

Nenašel jsem nástroj, pomocí kterého bych si dokázal plánovat den, projekty, kde bych měl poznámky k projektům a to vše dohromady. Dnes jsem u těchto nástrojů:

 • TeamWeek – nástroj pro časový rozvrh projektů (po týdnech)
 • Evernote – zde si ukládám projekty a poznámky k nim
 • Todoist – minimalisticky udělané TODO listy, pro pravidelné opakované úkoly, věci co v daný den musí být hotovy apod.
 • Toggl – měřič času, ideální na meření práce strávené nad úkoly pro zákazníka
 • TODO-TODAY – grafický rozpis co je kdy potřeba udělat v rámci jednoho dne, viz. přednáška Petra Ludwiga o boji s prokrastinací, doporučuji shlédnout celé, TODO TODAY je od cca: 21:40

Závěr

Když si po sobě čtu celý článek, zdá se mi, že může vypadat jako dost velký strašák: Musím pracovat hodně a těžce, že musím hledat způsoby jak odpočívat. Pořád musím komunikovat, kvůli toho abych mohl pracovat jsem začal běhat! Musím k tomu dodat: nic z toho nedělám z donucení, z mého pohledu jen postupně objevuji, jak se v různých věcech zlepšit.

A strašně mě baví vidět výsledky:

 • Naučil jsem se velmi dobře soustředit.
 • Můj mindset se přeorientoval z: „to nejde“ na „najdeme způsob jak to udělat“.
 • Umím lépe komunikovat (obzvláště dobré, protože jsem založením introvertní povahy).
 • Neustále se vzdělávám, jak v oboru, tak v soft skills.

Jsem zvědav na další rok a půl :).

 

 

13 Komentáře.

 1. Je vidět, že z tebe mluví vydřená praxe 🙂 Mne čeká milník roka a půl na volné noze v září a přiznám se, že mám hodně podobné zkušenosti. Co se odpočinku týče – osobně mi nejlépe funguje jakýkoliv sport nebo výlet.

  Co ti závidím je schopnost skutečně jet na svých biorytmech. Taky jsem si na začátku podnikání slioval, že budu pracovat jen když mně osobně to vyhovuje – což je buď dopoledne nebo pozdě večer. Bohužel přítelkyně pracuje v běžné „denní práci“ a stejně tak i řada mých partnerů a klientů jede v zaměstnaneckém módu. Takže nakonec se stejně vždycky nechám dotlačit do práce v době, kdy bych nejradši nedělal nic :-/

  • Sport rozhodně pomáhá, ale zjistil jsem, že musím velmi pomalu. Holt jsem strávil příliš dlouho času za počítačem a tělo si už odvyklo (nebo spíše si nikdy nenavyklo).

   Ale ono si zvykne, jen si to musím osvojovat po troškách :).

 2. K tomu závěru, jasně, že freelancer se musí otáčet, to je stará známá pravda. Ačkoli představa běžných lidí, že jsme ti, co si vlastně jen vysedávají doma, nebo někde po kavárnách, a dělají prd, je zcela mylná. Na druhou stranu mě to naprosto vyhovuje. Po více než deseti letech na volné noze (s drobnými přestávkami) jsem se naučil jednak si práci vybírat, dělat ji, když se to hodí mě (ačkoli někdy to nejde díky drsnému deadlinu – ale tam je moje chyba, že jsem deadline nedohodl lépe)…

  Nicméně je to opět vyváženo obrovskou osobní svobodou, vyššími příjmy oproti agenturním zaměstnancům v mém oboru a všeobecně lepší životní pohodou.

  Takže přeji hodně úspěchu do dalších let 🙂

  • Ano, ty představy jsou někdy poměrně veselé :). 10 let to už je slušná doba, i když s drobnými přestávkami, smekám. A budu pracovat na tom abych to taky mohl časem říct :).

 3. Ke správě osobní agendy doporučuji Zim:

 4. Pekny vyvoj za posledni 2 roky.

  Gratulace!

  Z.

 5. Velmi pěkně napsáno. Je inspirativní číst jak podobné situace řeší druzí lidé. 🙂
  Držím palce do budoucna!

  • Díky, jsem rád že to bylo inspirativní :). Je fascinující jak velký rozdíl bývá mezi tím podobné věci slyšet a tím je pak v reálu zkusit a zažít.

 6. Karolina Čiklová

  Krásná rekapitulace a inspirace. Díky! Beru si k srdci hlavně sdělení: „Support je typicky krátký úkol, maximálně na několik hodin, který je potřeba vyřešit v rámci dnů.“ Tohle mi dělá poněkud problém. Právě proto, že je to úkol rychle splnitelný, odkládám ho s tím, že tu chvilku na něj vždycky najdu. A odkládám a odkládám, až většinou končím odevzdáním práce pár hodin před termínem. Je to blbě, vím… Po dvou měsících na volné noze tomu ale říkám nezkušenost. Po roce už si budu muset nadávat do chronických prokrastinátorů 🙄 Ale věřím, že i díky tomuto textu tak daleko nezajdu 😉